ABD Siber Güvenlik Koordinatörü Kripto Paralara Sıcak Bakıyor!

ABD-Bitcoin

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Danışmanı olan Rob Joyce kripto paralar hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu!

Amerikan Başkanı danışmanı olan ve aynı zamanda Beyaz Saray siber güvenlik koordinatörü olan Rob Joyce CNBC kanalına yaptığı açıklamalarda ABD’nin kripto paralarla yakından ilgilendiğini fakat yasal düzenlemeler için oldukça erken olduğunu ifade etti.

Siber güvenlik uzmanı Joyce yaptığı açıklamalarda, “Hali hazırda hala kripto para ile ilgili yasal düzenlemeleri tartışıyoruz. Artı ve eksi yönlerini tam olarak ele aldıktan sonra gerekli düzenlemeleri konuşmamız gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Bu açıklamalardan yola çıkarak ABD’nin yakın bir zamanda kripto paralarla ilgili herhangi bir düzenleme veya yasal adım atmayacağı düşünülüyor.

ABD’nin ulusal güvenlik kurumu olan NSA’de yaklaşık 27 yıl boyunca görev yapan Joyce, kripto paralarla ilgili en önemli hedeflerinin yasa dışı kullanımının önüne geçmek olduğunu ifade etti. Nitekim birçok ülke kripto paraların kara para aklama, uyuşturucu kaçakçılığı ve terörizme finanse olarak kullanıldığını düşünüyor. Joyce bu konu hakkında, “Sanal paraların ve benzer sistemlerin uluslararası alanda faydalı olacağını düşünüyorum. Fakat dikkatli baktığınızda kripto paraların yasa dışı faaliyetlerde kullanıldıktan sonra geri alınmasının bir hayli zor olduğunu görebilirsiniz. Bu konuda herhangi bir uzlaşmaya varamadık ve sorunu henüz çözemedik” dedi.

ABD Kripto Paralara Sıcak Bakıyor!

Aynı şekilde ABD hazine sekreteri Steven Mnuchin’de geçtiğimiz aylarda sanal paraların finansal hizmetler ve bankalarla aynı düzenlemeye tabi tutulmasını öne sürmüştü. Mnuchin yaptığı açıklamada, “Sanal paraları çok dikkatli bir şekilde izliyoruz ve izlemeye de devam edeceğiz. Nitekim önceliğimiz bu paraların yasa dışı faaliyetlerde ana finans kaynağı olmadığına emin olmak. En büyük hedefimiz sanal paraların dark web platformlarında dolaşmasını engellemek olacak” demişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir