Birleşik Arap Emirlikleri’nden Kripto Para Düzenlemesi Geliyor!

Abu Dabi

Abu Dabi’nin finansal düzenleyici kurumu sanal paralar ile ilgili kapsamlı bir düzenleme getirmeyi planlıyor! Bu hamleden hareketle borsalar ve benzer kurumlar ülkenin borsa ve finans sistemi ile tam manasıyla entegre olabilir!

FSRA (Abu Dabi Finansal Hizmetler Düzenleyici Kurumu) geçen gün yaptığı resmi açıklamada sektördeki firmaları ve benzer kurumlarla ilgili yasaların getirilmesi için görüşmelere başlanıldığını açıkladı! Yapılan resmi açıklamada, “Kripto para borsaları ve yatırımcılarının faaliyetlerinin düzenlenmesi amacıyla bir denetleme oluşturacak riske fırsat vermeyen güçlü bir yasal düzenleme getirmek için çalışmalarımız hızla sürüyor. Kurum bu amaçla kripto para yatırımcıları ve ilgili kurumlarla yakından çalışmaya ve fikir alışverişi yapmayı planlıyor.”

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında kripto paraların emtia, ICO’ların ise menku kıymet olduğunu kabul eden FSRA’nın açıklamasında sanal paraların daha yaygın bir şekilde değişim aracı olarak görüldüğüne ve kullanıldığına atıfta bulundu.  Sanal paraları kabullenen bir yasanın getirilmesi haline sanal paralar ülkede resmi ödemelerde daha kullanılabilir hale gelebilir. Buna ek olarak coğrafyanın sanal para borsaları ve firmaları için güvenli bir liman olarak görüleceği varsayımında bulunulabilir.

Abu Dabi’de bu konular tartışılırken yatırımcılar tarafından sanal paralara olan negatif tavır çok kısa süre içerisinde pozitife yöneldi. Nitekim geçtiğimiz yıl Birleşik Arap Emirlikleri’nin merkez bankası dünyanın en değerli kripto parası olan Bitcoin’i yasaklamıştı. FSRA tarafından yapılan açıklamanın ardından BAE Menkul Kıymetler Borsası ve SCA’nın ICO’lara olan yatırım riskleri bir hayli düşüş yaşadı. Buda gösteriyor ki ülkedeki sanal paralara olan bakış açısı ve bilinç pozitif yönde artış gösteriyor.

Suudi Arabistan ve BAE Ortak Kripto Para Üzerinde Çalışıyor!

Geçtiğimiz günlerde gelen bir habere göre Suudi Arabistan ve BAE merkez bankaları ortak bir sanal para üzerinde çalıştığı iddia edilmişti. Aynı şekilde BAE çeşitli kurumsal alanlarda kullanmak amacıyla blockchain teknolojisinin üzerinde çeşitli araştırmalarda bulunuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir