Blockchain’e Sahip Bir Arama Motoru Google’ı Tahtından İndirebilir!

Presearch

Google geçtiğimiz hafta Blockchain teknolojisini geliştiren girişimcilerin destekçisi olduğunu açıkladı. Google geçen 6 yıllık süreçte Blockchain teknolojisine yaklaşık 1,2 milyar dolarlık 140 yatırıma imza attı. Bu yatırımlar göz önüne alınarak firmanın neden bir arama faaliyetleri ile ilgili bir Blockchain üretmediği akıllarda soru işareti oluşturdu.

Günümüzde Google internet arama pazarının tek söz sahibi olduğu herkesçe biliniyor. Mobil aramaların %95’i, bilgisayar aramalarının ise %80’sini kontrol eden Google bu alanda rakipsiz olarak görülüyor. Günlük olarak Google üzerinden yapılan aramaların sayısı 3,5 milyar yıllık bazda ise 1,2 trilyon gibi ulaşılması zor bir istatistiğe sahip. Buradan yola çıkarak Google’ı sanal elemin kapı bekçisi olarak görebiliriz.

Birçok kişiye göre ise bu rolün bir firmanın tekelinde olması oldukça endişe verici, nitekim birçok kurum Google’a bu konuda cezalar yağdırmıştı.

Blockchain Tabanlı Arama Motoru Gelebilir

Bitcoin ile birlikte hayatımıza giren Blockchain birçok alanda kullanılmaya ve girişimcilerin joker kartı olmaya başladı bile. Bu girişime katılan firmalardan bir tanesi olan Presearch firması merkezi olmayan bir arama motoru üzerinde çalışıyor.

Presearch tarafından geliştirilecek olan arama motoru Google’ın aksine şeffaf ve açık sıralama faktörlerine sahip olacak. İçerik oluşturan kullanıcılar arama verilerinde hangi şartların bulunacağına karar verebilecek ve bu sayede kullanıcılar arama hizmetini geliştirebilecek. Bu şekilde geliştirilecek bir motor ile arama pazarında köklü değişiklikler görebiliriz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir