BM Finansal Yardımları Blockchain ile Transfer Edecek!

WFP

Geleneksel bankacılık sisteminde yer alan transfer ücreti probleminden kurtulmak isteyen Birleşmiş Milletler Gıda Programı Ethereum tabanlı Blockchain ödeme sistemini geliştirmeye karar verdi.

Geçtiğimiz yılın ocak ayında WFP (Dünya Gıda Programı) para ve yiyeceklerin transferi için kamuya açık bir şekilde Ethereum ile gerçekleştirmişti. Bir akıllı telefon uygulaması ile gerçekleştirilen işlem Pakistan’da bulunan mağdur ailelere gerçekleştirilmişti. Deney olarak gerçekleştirilen bu transferin başarıyla tamamlanmasının ardından Birleşmiş Milletler tüm yardım bütçesi transferleri için bu yöntem üzerinde durmaya hazırlanıyor. Building Block adı verilen deney Ethereum Blockchain’i ile gerçekleştirilmişti.

Blockchain Teknolojisi Gündelik Hayatımızın Bir Parçası Olmaya Hazırlanıyor

Dünya Gıda Programı yaptığı resmi açıklamada, “Blockchain ve Ethereum gibi kripto para birimleri uluslararası yardım dernekleri için inşalara en iyi şekilde yardım yapabilmek için oldukça değerli fırsatlar sunuyor” dedi.

Aynı kurum gelecek aylarda Azraq’da bulunan Ürdünlü mülteci kampı için Blockcahin ile yardım yapabilmek için bir pilot platform oluşturacak. Bu platform ile ödemeyi alan dernekler yaklaşık 10 bin tane mülteciye yardımda bulunacak. WFP Münih laboratuvar şefi olan Bernhard Kowatsch yaptığı açıklama bu uygulama sayesinde ayda kurumun 150 bin dolar tasarruf etmesini beklediklerini açıkladı. Bu yöntem ile bankaların aldığı ücretin yaklaşık %98’lik oranı kurumda kalacak ve bu sayede daha fazla kişiye yardım edebileceğiz dedi.

Yaklaşık 80 ülkede 100 milyondan fazla insana yardımda bulunan WFP merkezsiz bir sistem olan Blockchain teknolojisini aktif olarak kullanacak. Bu sayede milyonlarca insana daha fazla yardımda bulunabilecek. Nitekim geleneksel bankalar aracılığıyla yapılan transferler sonucu kurum neredeyse her yıl milyonlarca doları bankalara veriyordu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir