Çin Merkezli Kredi Değerlendirme Kuruluşu Petro ile İlgili Rapor Yayımladı!

Çin

Çin’in önde gelen kredi derecelendirme kurumlarından bir tanesi olan Dagong Global Credit Rating, Venezuela’nın resmi kripto parası Petro ile ilgili bir rapor hazırladı.

Çin merkezli kredi derecelendirme kuruluşu Dagong Global Credit Rating Petro ile ilgili hazırladığı raporda küresel para birim sisteminin doğal değerlerine dönmesinde oldukça yardımcı olabileceğini açıkladı. Kredi değerlendirme kuruluşu raporda Petro’nun ülke ekonomisine herhangi bir katkıda bulunup bulunmayacağına dair herhangi bir açıklamada bulunmadı. Ancak Petro’nun Bitcoin gibi diğer sanal para birimlerinden farklı bir yapıya sahip olduğu vurgulandı.

Kuruluşun yayımladığı raporda Venezuela’nın bu çabası global para sisteminin sorunlarının sistemin temel değerine dönebilmesi adına faydalı dersler barındırıyor. Venezuela’nın petrol rezervlerine sahip olması, Petro sanal para biriminin herhangi spekülasyonlardan korunduğu anlamına geliyor. Raporun içeriğine göre ayrıca Bretton Woods sisteminin çökmesinden bu yana geçen sürede uluslararası ekonominin ABD dolar para birimi üzerinden yönetildiğini açıklıyor. Yani rapora göre uzun bir süredir dünya üzerindeki para birimi sistemine Amerikan doları hakim.

Çin Kredi Kuruluşu Petro ile İlgili Rapor Yayımladı!

Kredi krizlerinin sıklıkla görülmesi ABD doları cinsinden rezerv para birimi rolünü etkin bir şekilde düzenlemenin yetersizliğinin bir göstergesi olarak görülüyor. Bu şartlar altında Petro’nun sağlayacağı yenilik tüm dünya ülkeleri için maddi zenginlik ile desteklenen uluslararası ödemeler ve finansman için yeni para birimlerini keşfetmek için oldukça faydalı olabilir.

Kısaca özetlemek gerekirse Çin kredi değerlendirme kuruluşu Petro kripto para biriminin dünya üzerindeki ABD doları etkisini yenebileceği ve yeni para birimlerine yol göstereceği açıkça belirtiliyor. Çin’in bu anlamda siyasi olarak Venezuela kripto para birimini desteklediğini açıkça görebiliyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir