Çin’den Bitcoine Yeni Bir Darbe

Çin’in  kripto para ticareti yapan web sitelerine erişimi engelleyeceği bildirildi. Bitcoin başta olmak üzere diğer sanal para birimleri ile ilgili reklamlar,ülkedeki arama motorlarından ve sosyal medyadan kaldırıldı.

Çin’deki yetkililer hali hazırda ICO’ları yasaklamış ve yerel borsaları kapatmış ancak bu, ülke içinde yabancı borsa sitelerine erişimi engelleyememişti.

Yerel medyaya göre Çin, “finansal riski önlemek için” yerli ve yabancı hizmetlere erişimi engelleyecek olan Great Firewall projesiyle istenmeyen yabancı web sitelerine girişleri durdurmak konusunda çok kararlı.

Çin Halk Bankasına bağlı Financial News  tarafından Pazar gecesi yayınlanan bir makalede , South China Morning Post  tarafından aktarılan haberde “Yurtdışı işlemler  başlatıldı” başlıklı yazıda “Riskler hâlâ var, yasadışı ihraç ve hatta piramit usulü dolandırıcılık hala devam etmektedir ” denildi.

Merkez bankasının yaptığı açıklamada, halkın yurtdışı kripto para  işlemleri ve ICO’lara katılımı konusunda düzenlemeleri sıkılaştıracağı  bildirildi. SCMP’ye göre , kripto para reklamları daha önce Facebook da olduğu gibi  şimdi Baidu arama motorundan ve sosyal medya platformu Weibo’dan kaldırıldı.

Çindeki bu gelişmelerin yanı sıra, piyasayı korkutan son gelişme, büyük ABD bankalarının kripto para alımı için kredi kartlarını yasaklama kararı oldu. Bu konuda İngiltere’de Lloyds Banking Group’a Pazartesi günü dava açtı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir