IMF Başkanı Lagarde Kripto Paralar İle İlgili Açıklamalarda Bulundu!

Dünyanın en büyük para fonu olan Uluslararası Para Fonu IMF’nin Başkanı olan Christine Lagarde kripto paralar ile ilgili ilgi çekici açıklamalarda bulundu!

IMF Başkanı Lagarde Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto para birimleri için uluslararası alanda düzenleyici önlemlerin kaçınılmaz olduğunu belirtti. Uluslararası alanda finansal istikrarı teşvik eden ve çeşitli fon yatırımlarda bulunan IMF genel müdür Lagarde, para fonunun kripto paralar üzerindeki endişelerinin olduğunu açıkladı. Bu paralar üzerinden birçok yasa dışı faaliyetin yürütüldüğünü belirten Lagarde, birçok yasal olmayan işlemlerde kripto paraların kullanıldığına işaret etti.

11 Şubat’ta verdiği bir demeçte, “Terörün finanse edilmesi ve kara para aklanmasına karşı sürekli olarak bir mücadele içindeyiz. Bu iki konu hakkındaki çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz” dedi.

Lagarde, düzenlemelerin nasıl olacağına ise, “Kimlerin neyi nasıl yaptığını, denetlendiği ve yasal bir şekilde lisans almaları” üzerine yoğunlaşan bir sistem olması gerektiğini belirtti. Son yapılan açıklamalarla büyük oranda IMF’in kripto paralar ile ilgili olumlu görüşe sahip olduğu görülse de kurumun sanal paraların yasal olmayan durumlarda kullanımını engellemeye yönelik daha çok hareketlerde bulunacağı gözlemleniyor.

Lagarde Kamuoyu Tarafından Destekleniyor!

IMF Başkanı sürekli olarak kripto paraların daha çok ciddiye alınması gerektiğini ve dünya genelindeki düzenleyiciler ile uluslararası bir işbirliği çağrısında bulunuyor. Lagarde, bu konuda açıklama yapan tek sorumlu değil, geçtiğimiz ay düzenlenen Davos zirvesinde birçok dünya lideri aynı görüşte bulunmuştu. Bu liderler arasında ABD Hazine bakanı, İngiltere Başbakanı May ve Fransa Başkanı Macron bulunuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir