İngiltere’nin Binlerce Resmi Web Sitesi Üzerinden Kripto Para Madenciliği Yapıldığı Açıklandı!

İngiltere

BBC’de yayımlanan bir haberde İngiltere’nin resmi web sitelerinin üzerinden kötü amaçlı yazılımlar ile kripto para madenciliği yapıldığını iddia etti!

İngiltere’nin yaklaşık 4 bin resmi web site adresi üzerinden ziyaretçilerin bilgisayarına erişen bilgisayar korsanları çeşitli programlar ile kripto para madenciliği yapıldığı iddia edildi. İngiltere’nin en ünlü haber kanallarından bir tanesi olan BBC’nin haberine göre ICO’nun (İngiltere Güvenlik Ofisi) web sitesine giren ziyaretçilerin kötü amaçlı programlardan etkilendiği bildirildi!

Söz konusu olay ilk olarak İngiliz güvenlik araştırmacısı Scott Helme tarafından ortaya çıkarıldı. Coinhive adındaki kötü kullanımlı uygulamanın bir kullanıcının bilgisayar güvenlik duvarı sayesinde ortaya çıktı. Monero madenciliği yapan kötü niyetli uygulamayı tespit eden kullanıcı resmi birimlere şikâyette bulundu.

Yüzlerce Web Site Bakıma Alındı!

Olayın ardından İngiltere’nin birçok resmi web adresi kapatıldı ve bu süreçte basına “bakım” sebebiyle kapalı olduğu açıklaması yapıldı! Olay hakkında açıklamalarda bulunan ICO, görme engelli bireylerin web site içeriğine erişmek için kullanıldıkları Browsealoud isimli eklenti ile zararlı yazılımların bilgisayarlara bulaştığı belirtildi.

Daha öncede Google reklamlarında rastlanılan bu uygulamaların sayısı şimdilik 6’ya ulaştı. Ancak hala devam eden kaç tane kötü amaçlı uygulamanın olduğu tam olarak bilinmiyor. Resmi makamlar kullanıcıları anti-virüs ve benzeri uygulamalar kullanma konusunda uyarıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir