Kripto Para Dünyasında Nasıl Kariyer Sahibi Olabiliriz?

kariyer fırsatları

Son aylarda dünya gündemine oturan kripto paralar ve Blockchain teknolojisi gün geçtikçe gündelik hayatımızda daha çok yer edinmeye devam ediyor. Peki bizler bu gelişmeye seyirci kalmayarak bu gelişmelerin içinde bir kariyer edinebilir miyiz?

Yaklaşık 10 yıl önce 2008 yılında henüz kimliği tam olarak ortaya çıkmayan Satoshi Nakamoto isimli birisi tarafından Bitcoin adındaki teknolojisi hayatımıza sessizce girdi ve bu girişimin üstünden 7 yıl sonra patlama yaparak tüm dünyanın gündemine oturdu. Kripto parayı bulan kişinin kim olduğuna dair birçok komplo teorisi ortaya atılsa da henüz kim olduğu bilinmiyor. Satoshi Nakamoto takma ismini kullanan bir kullanıcı Bitcoin kripto para birimini icat ederek belki de 21. Yüzyıla adını yazdırmayı başardı. Satoshi Nakamoto’nun anlamı ise Japoncada küllerinden doğan Anka kuşu olarak biliniyor. Anka Kuşu ile sanal paralar arasındaki ilk bağlantı ise 1981 yılında yayımlanan The Economist dergi kapağına dayanıyor.

Geçtiğimiz yıl beklenmedik bir performansla inanılmaz bir yükseliş yakalayan Bitcoin 2017’nin son çeyreğinde 20 bin dolar seviyesine kadar çıksa da 2018 yılı itibari ile bir hayli düşüş yaşamıştı. Bir ara 6 bin dolar seviyesini gören Bitcoin şu aralar 11 bin dolar seviyesinde işlem görüyor.

Sanal paralar ile ilgili hikaye kısmı bu kadardı. Peki kripto para dünyasında ne gibi kariyer fırsatları bulunuyor? Bu fırsatları nasıl değerlendirebiliriz?

Eğer sizlerde bir yazılım geliştiricisi mühendis veya programcı iseniz, herhangi bir kripto para firmasında çeşitli işlerde kariyer fırsatına sahip olabilirsiniz. Bunun için bir hayli çalışmanız gerektiğini ve inanılmaz bir tecrübeye sahip olmanız gerektiğini ekleyelim.

İkinci ve bir hayli geniş olan fırsat ise kripto para pazarlamacısı ve yazı yazma işi olarak görülebilir. Kripto para dünyasını yakından tanıyan ve teknolojik gelişmeleri sürekli olarak takip eden kişiler çeşitli içerikler oluşturarak piyasa hakkında insanları bilgilendirebilir ve bu alanda bir kariyer sahibi olabilirsiniz.

Üçüncü kariyer fırsatı ise danışmanlık yapmak. Bu kariyer için kripto para dünyasında oldukça fazla tecrübe ve bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Eğer bu birikimlere sahipseniz. Yatırımcıları doğru bir şekilde bilgilendirip danışmanlık yaparak kariyer yapabilirsiniz. Oldukça yeni ve gelişen bir sektör olduğu için kendinizi geliştirip bu kariyerde yerinizi alabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir