Rusya’nın En Büyük Nükleer Merkezinde Madencilik Yapan Mühendisler Tutuklandı!

Russia

Rus Nükleer Mühendisleri ülkenin en iyi bilgisayarlarından birinde Bitcoin madenciliği yaparken yakalandı!

Rusya’nın Nükleer Santral Merkezinde görev yapan mühendisleri ülkenin en süper bilgisayarlarından bir tanesinde Bitcoin madenciliği yaparken yakalanınca tutuklandılar! Rusya’nın Sarov kentinde yer alan merkezde aktif olarak 20 bin kişi görev yapıyordu. Bu merkez Rusya’nın bilinen ilk nükleer üretim merkezlerinden bir tanesi. Sovyetler Birliği döneminde bu merkezde dünyanın ilk nükleer bombalarının üretildiği yer olarak tarihi bir yer olarak biliniyor. Günümüzde Federal Nükleer Merkezi olarak kullanılan yere izinsiz hiç kimsenin girmesine izin verilmiyor. Bu şehirde gece gündüz Rus askerleri tarafından korunan oldukça gizli merkezlerden bir tanesi.

Nükleer merkezin basın sözcüsü Tatiana Zalesskaya yaptığı açıklamada;

“Merkezde bulunan süper bilgisayarlar Bitcoin madenciliği başta olmak üzere birçok sayıda özel amaçlar için izinsiz olarak kullanılmaya çalışıldı. Bu girişimler kesinlikle yasal değildir” dedi.

Merkezde bulunan süper bilgisayarların her biri 1 petaflop kapasiteye sahip saniyede Bin trilyon hesaplama yapabilen oldukça özel aletler. Bilgisayarların internet bağlantıları güvenlik amacı ile kapalı idi. Birkaç mühendis madencilik yapmak istedikleri için bilgisayarları internete bağlayınca yakayı ele verdiler. Güvenlik ekipleri tarafından tespit edilen mühendisler tutuklanarak ceza evine gönderildi.

Rusya’da Bitcoin Hala Tartışma Konusu

Bu haberin yanı sıra ülkede birçok yatırımcı Bitcoin’e yasal statü kazandırmak amacı ile sürekli olarak çalışıyor. Fakat bu tür paraların ve madenciliğinin nasıl düzenleneceği konusu netlik kazanmadı. Öte yandan ülkenin önde gelen iş adamlarından bir tanesi olan Aleksey Kolesnik tarafından geçtiğimiz ay madencilik amacıyla 2 adet dev boyutta elektrik santrali kurulunca kripto dünyasının tüm dikkatleri Rusya’ya çekildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir