Ünlü İngiliz Bankası Kredi Kartı ile Bitcoin Alımını Yasakladı!

İngiltere

İngiltere merkezli Lloyd Bankacılık zinciri, bugünden itibaren müşterilerinin kredi kartı ile kripto para satın alımını yasakladığını açıkladı!

İngiltere’nin köklü bankalarından bir tanesi olan Lloyds Bankacılık grubu kredi kartı aracılığı ile başta Bitcoin olmak üzere tüm sanal para birimlerinin satın alımına izin vermeyeceğini bildirdi. Banka tarafından yapılan resmi açıklamada, “Gruba bağlı olan Bank of Scotland, Halifax, Lloyds Bank ve MBNA bankalarının müşterilerine bugün itibari ile sanal para birimleri alımına izin verilmeyecek” denildi.

Banka tarafından getirilen yasaklamanın yalnızca 8 milyon civarındaki kredi kartını kapsayacağı ve bankamatik kartlarının bu kapsamın dışında olacağı da ayrıca belirtildi. Bankacılık prosedürlerini ve ürünlerini gözden geçiren firmanın aldığı kararın bu kapsamda olduğu belirtildi.

Kripto Paralar Yasadışı Faaliyetlerde Kullanılıyor!

Geçtiğimiz günlerde İngiliz polisi tarafından yapılan resmi açıklamada Bitcoin vb. para birimlerinin kara para transferi başta olmak üzere birçok yasadışı olaylarda kullanıldığı açıklanmıştı. Bu uyarılar yalnızca İngiliz polisi tarafından yapılmamıştı. Nitekim Japonya ve Çin gibi ülkeler başta olmak üzere birçok ülke bu konuda çeşitli uyarılarda bulunuyor.

Geçtiğimiz aylarda WEF (Dünya Ekonomi Forumu) kapsamında Davos zirvesinde televizyona açıklamalarda bulunan İngiltere Başbakanı Theresa May, sanal paraları işaret ederek, “Net olarak kullanım şekillerine, suçlular ve yasadışı kuruluşlar tarafından kullanılmalarında dair harekete geçilmesi gerekebilir” dedi. Sanal para ile ilgili sulara durulmuyor nitekim geçtiğimiz aylarda da Japonya’da milyonlarca dolar değerinde kripto para bir gecede çalınmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir