Venezuela’nın Resmi Kripto Parası Petro Ön Satışta!

Petro

Geçtiğimiz günlerde piyasaya sürülen Venezuela kripto parası Petro ile ilgili birçok bilgilendirici bilgi içeren birkaç kılavuz yayımlandı!

Venezuela hükümeti tarafından kamu hizmetlerini karşılamak, harçlar ve vergileri toplama amaçlı petrol destekli Petro kripto parası geliştirilmişti. Hükümet tarafından geliştirilen kripto para ile ilgili beklentilerin ve planların yer aldığı birçok kılavuz bir web sitesi üzerinden kamuoyuna açıklandı. Hükümet tarafından yayımlanan sitede yer alan bilgilere göre Petro’nun fiyatı Venezuela petrol fiyatlarına bağlı olacak. Geçtiğimiz ay ön satışa çıkan kripto para satışlarına başlanmıştı.

Resmi olarak bir hükümet tarafından yayımlanan ilk kripto para olma özelliğini taşıyan Petro, Venezuela’daki muhalefet tarafından birçok eleştirilere maruz kalmıştı. Petro ilk olarak ülkenin devlet başkanı Nicolas Maduro tarafından açıklanmıştı. Hükümet tarafından yayımlanan el kitabında dijital cüzdanların nasıl kurulacağı tokenlerin nasıl alım-satım işlemlerinin yapılacağı açıkça yazıyor.

Kılavuzda Dikkat Çeken Nokta

Kılavuzun en dikkat çeken noktalarından bir tanesi de Petro’nun Nem Blockchain’inde çalışacağı ifadesi oldu. Nitekim kılavuzdan önce yayımlanan Whitepaper belgesinde Petro Ethereum’un da üzerinde bulunduğu ERC20 tokenlerine göre işlem göreceği yazıyordu.

Birbiri ardına yayımlanan bu iki belgenin arasındaki tutarsızlığı nedeni henüz resmi olarak açıklanmadı. Fakat Petro’nun NEM ağı üzerinde inşa edilip satışlarının tamamlanmasının ardından ERC20 tabanlı kripto para pazarında ticaret yapabilmesi mümkün. Sorunla ilgili henüz hiçbir resmi açıklama yapılmadı ancak gelecek günlerde konuya dair bilgilendirmelerde bulunabilirler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir